BİNGÖL’DE JEOTERMAL SU BULUNDU

Bingöl’ün Ilıcalar beldesinde yapılan sondajda bin 300 metre derinlikte jeotermal kaynağa ulaşıldı. Alanda inceleme yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kaynağın turistlik amaçlı kullanıma son derece elverişli olduğunu söyledi.

      Bingöl’deki temaslarını sürdüren Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ilıcalar beldesinde bulunan jeotermal sondaj kuyusunda incelemelerde bulundu. Özel İdare tarafından yapılan çalışmada jeotermal suya ulaşıldığını ifade eden Bakan Yılmaz, "Özel İdaremizin ruhsatlı alanında özel bir çalışma yürütülüyordu. Biz de bu çalışma yapılsın diye ekstra bir kaynak göndermiştik. 1 milyon liranın üzerinde de bir projeydi bu. Bingöl termal kaynakları olan bir il. Ancak bu kaynaklardan bugüne kadar yeterince faydalandığımızı söyleyemeyiz. Bir taraftan bu kaynaklarımızı artırmak, bir taraftan da katma değere dönüştürmek istiyoruz. Kullanımını çeşitlendirmek istiyoruz. Termal kaynaklar biliyorsunuz derecesine göre, enerjiden tarıma, turizme birçok kullanım alanı olan kaynaklar. Burada da bugün çok şükür müjdeli bir haber aldık. Şu an itibariyle bize verilen bilgi, 48 derece sıcaklığında, 15 litre debisi olan bir kaynak bulundu. Bin 300 metrenin üstünde bir derinlikte bunu bulduk çok şükür. Şu an itibariyle bu su hava basılarak çıkarılıyor" dedi.


      Suyun daha sonra sondajla, pompayla alınacağını ifade eden Bakan Yılmaz, "O zaman tahminimiz, 50 derecenin üzerinde olacak ve İnşallah 20 litrenin üzerinde bir suyu buradan elde etmiş olacağız. Daha sonra da oturup bunu projelendireceğiz inşallah. Ama şu an itibariyle gelen veriler, turistlik amaçlı kullanıma son derece elverişli değerler gösteriyor. Tabi bu suyun analizi yapılacak, bu suyu nerede nasıl değerlendiririz bundan sonra artık ikinci aşamaya geçmiş olacağız. Proje çalışmalarımızı yapmış olacağız. Hayırlı uğurlu olsun diyorum ben. Başta valimiz, İl Özel İdaremiz olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Özel İdaremiz için de bir kaynak olacak burası. Köylerimize hizmet ederken, ilave bir kaynak elde etmiş olacak özel idaremiz. Gördüğünüz gibi bir dağ başında kolay olmayan şartlarda arkadaşlarımız çalışıyorlar. Ama bütün bu yorgunluğumuzu elde edilen bu neticeyle unutmuş durumdayız. Müjdeli haber aldık ve hemen gelip yerinde görmek istedik. Bingöllümüzün kalkınmasına, istihdamına, üretimine katkıda bulunmasını temenni ediyor, hayırlı olsun diyorum" diye konuştu.