2012 YILINDA İL ÖZEL İDARE ARAÇ PARKINA 5 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Bingöl İl Özel İdare Genel Sekreterliği'nce Devlet Malzeme Ofisi'nden toplam 5 milyon 340 bin TL karşılığında 19 iş makinesi alındı. köylerin altyapısı için de 20 milyon lira harcayacaklarını ifade eden Vali Güvençer, desteğinden ötürü Bakan Yılmaz'a teşekkür etti.

 

İl Özel İdaresi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nü ziyaret eden Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, araç parkına yapılan takviyelerle ilgili İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Işık’tan bilgi aldı.

ARAÇLARIN BİRÇOĞU ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ

Devlet Malzeme Ofisi’nden 5 milyon 340 bin TL karşılığında 19 iş makinesi aldıklarını ifade eden Işık: “2 greyder, 5 adet MST bekoloder, 1 adet loder (lastik tekerlekli yükleyici), 2 adet silindir, 1 adet tır (seyyar konkasör taşımak için), 2 adet toplu taşıma aracı (otobüs), 2 adet tanker (yakıt taşımak için), 2 adet kamyon, 1 adet pic-up olmak üzere toplam 18 araç aldık. Bunlardan 7’sinin teslimatı yapıldı. 11 aracımızın teslimatı da bu ay içersin de yapılacak. Ayrıca 1 bir milyon 40 bin lira maliyetle seyyar konkasör aldık. Seyyar konkasörümüzün teslimatı da bu ay yapılacak. Toplam bu yıl 5 milyon 340 bin lira değerinde araç alımı yapılacak. Araç filomuza bakıldığında genelde 20 – 25 yıllık ömrünü doldurmuş araçlardan oluşuyor. Bizler fırsat buldukça bütçenin el verdiği oranda yeni araç alımı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

YOL, SULAMA VE ALTYAPI PROJELERİ

            Altyapılar ile ilgili olarak 22 kanalizasyon projelerinin olduğunu belirten Işık: “Bunların ihale süreçleri başladı. Bu projelerin toplam maliyeti yaklaşık 8,5 milyon lira. Bunun yanında kendi iş makinelerimiz ile yaptığımız, her ne kadar görünmese de 50 civarında mahalli sulama projesi de var. Yine devam eden 4 sulama çalışmamız var. Bunların yanında İl Özel İdaresi olarak sadece altyapı alanında çalışmıyoruz. KÖYDES kapsamında 49 içme suyu projesi ile 44 yol ile ilgili projemiz var. Bu projeler yaklaşık yüzde 80 oranında tamamlandı. Bu yıl yoğun bir iş sezonu bizi bekliyor. 160 kilometre civarı asfalt, 150 kilometrede stabilize yol çalışmamız olacak. Bizim için önemli olan altyapıları bitirmek. Altyapı ve yol çalışmaları sonrasında standartları geliştirmeye yöneleceğiz” dedi.

YENİ ARAÇLAR 15 GÜN İÇİNDE TESLİM ALINACAK

Alınan yeni araçların 2012 yılı iş sezonu için oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Vali Mustafa Hakan Güvençer: “Bingöl ve Bingöllülerin her şeyin en iyisine, hizmetin en iyisine layık olduklarını belirtmek isterim. Biraz gecikmiş olsa da Bingöl’ün ve Bingöllülerin hak ettiği bu güzelliği, üstün hizmeti alacağına inanıyorum. Bunun da çok güzel işaretlerini görüyoruz. Bugün sadece küçük bir numunesine şahit olduğumuz Bekoloderlerin İl Özel İdaremize, Bingöl’ümüze kazandırılması tek başına çok büyük bir anlam taşımadığı gibi görünse de, bu güzelliğin artık Bingöl’e doğru akmaya başlamasının işareti olarak çok değer taşıyor. En geç 15 gün içersin de sipariş ettiğimiz tüm araçlar gelmiş olacak. Bu işlerimizi çok kolaylaştıracak. Son yıllarda gerek KÖYDES projesi çerçevesinde, gerek il özel idaresinin mahsusen kırsal alt yapıya ayırdığı kaynaklarla kırsal kesimlerde yaşayan insanlarımızın ihtiyaçlarının çok önemli bir bölümünün çözülmesinde adımlar atıldı” şeklinde konuştu.

BAKAN YILMAZ’A TEŞEKKÜR ETTİ

Bingöl’ün zor ve geniş bir coğrafyaya sahip olduğunu belirten Güvençer: “Bu nedenle nüfusumuz çok dağınık. İhtiyaçlar elbette bitmiyor. Bugün almış olduğumuz bazı iş makineleri, kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlarımızın bazı ihtiyaçlarını çözecek. Özel idaremize gelen taleplerin de önemli bir kısmını azaltacaktır. Yapacağımız toplantının ardından Bekoloderleri şantiyelerimize dağıtacağız. Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Özel İdare yatırımlarında birinci derecede desteğini gördüğümüz Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’ın ismini yâd etmeliyiz. Onun Bingöl’e desteği ve özel ilgisi olmasaydı, il özel idaremiz mevcut bütçesiyle yürüttüğü yatırım çalışmaları yanı sıra, makine parkını güçlendirme konusunda çok daha fazla ihtiyacı olmasına rağmen bu adımları atamazdı. Sayın Bakanımızdan bu özel gücü alıyoruz ve bu anlamda kendisine teşekkür borçluyuz.”

“ALTYAPIYA 20 MİLYON TL”

KÖYDES projesi ile birlikte Bingöl’e aktarılan ödenek ve özel idare tarafından ayrılan kaynakla 2012 yılı içersin de kırsal alt yapı için en az 20 milyon TL harcama yapacaklarını belirten Güvençer: “Çok yakın zamanda stabilize yollarımızın iyileştirilmesi için bize çok ciddi zaman kazandıracak ve maliyette çok ciddi tasarruf sağlayacak seyyar konkasörümüz gelmek üzere. Asfalt yollarımızın onarılması, yer yer ikinci kat kaplanması için bugüne kadar protokollerle karayolları bölge teşkilatından temin ettiğimiz malzemeyi temin etmek için plentimiz inşa ediliyor. İnşallah 1,5 ay sonra plentimiz faaliyete geçtikten sonra kendi asfaltımızı da üretiyor olacağız. Asfalt yollarımızın onarılmasında bize hem ciddi kazanım sağlayacak, hem de bugünkü süratimizi en az üçe veya dörde katlayacaktır” dedi.